مقالات

کپسول آتش نشانی را دوباره پر کنیم یا یک کپسول جدید خریداری کنیم؟

کپسول آتش نشانی را دوباره پر کنیم یا یک کپسول جدید خریداری کنیم؟

 

کپسول آتش نشانی را دوباره پر کنیم یا یک کپسول جدید خریداری کنیم؟

کپسول آتش نشانی را دوباره پر کنیم یا یک کپسول جدید خریداری کنیم؟ کپسول های آتش نشانی از تجهیزات ایمنی ضروری هر خانه هستند.اما اغلب مردم نمی دانند که نشتی یا تخلیه بسیار کم ماده خاموش کننده می تواند منجر به از کار افتادن کپسول آتش نشانی در هنگام آتش سوزی شود.

اگر کپسول آتش نشانی شما در وضعیت ایده آلی قرار دارد، احتمالاً پر کردن مجدد آن گزینه بهتری است. در صورت داشتن دانش و تجهیزات لازم، خودتان می توانید کپسول آتش نشانی را دوباره پر کنید در غیر این صورت برای ایمنی بیشتر، این کار را به یک متخصص بسپارید. با این حال اگر یک کپسول کوچک دارید و هزینه خرید یک کپسول جدید کمتر از هزینه شارژ مجدد آن است، خرید یک کپسول جدید گزینه مناسب تری خواهد بود.

چرا کپسول های آتش نشانی با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند؟

مثل سایر کالاهای فاسد شدنی، کپسول آتش نشانی هم بعد از مدت زمان مشخصی کارایی خود را از دست می دهد و بی اثر می شود. کپسول آتش نشانی حتی اگر استفاده هم نشود، هر چند سال یکبار به نگهداری و بازرسی دوره ای احتیاج دارند.

بازرسی دوره ای کپسول آتش نشانی، این اطمینان را به شما می دهد که همه اجزا آن به درستی کار می کنند و کپسول قابلیت اطفا حریق را دارد. علاوه بر این، تعمیر و نگهداری منظم ضروری است؛ به این ترتیب که قطعات معیوب تعویض شوند و مواد خاموش کننده در صورت لزوم دوباره پرشود. گرچه بازرسی و نگهداری هر دو ضروری هستند، اما همیشه به هر دوی آنها نیاز نیست. گاهی فقط بازرسی لازم است و در مواردی هم شارژ مجدد یا تعویض قطعات ضروری است.

چه موقع پر کردن دوباره لازم است؟

کپسول آتش نشانی هزینه بر هستند. بنابراین اگر کپسول آتش نشانی شما در وضعیت ایده آلی قرار دارد، قاعدتاً شارژ مجدد آن گزینه بهتری است. با این حال گاهی شارژ کپسول آتش نشانی بهترین راه حل نیست یا حتی گاهی امکان شارژ مجدد وجود ندارد.

در دو حالت شارژ مجدد کپسول آتش نشانی بهترین راه حل است:

  1. شما از کپسول آتش نشانی استفاده کرده اید: فشار هوای درون کپسول تنظیم می شود. وقتی کپسول آتش نشانی یکبار مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است دیگر فشار داخل کپسول برای پرتاب مواد خاموش کننده به بیرون و اطفا حریق کافی نباشد.
  2. بعد از هر ده سال: علی رغم میزان ماندگاری یک کپسول آتش نشانی، بنابر توصیه انجمن ملی محافظت در مقابل آتش (NFPA)، کپسول های آتش نشانی باید هر ده سال یکبار شارژ شوند. مکانی که برای شارژ مجدد کپسول به آن مراجعه می کنید، کپسول را بررسی می کند تا از کارکرد آن اطمینان حاصل کند.

 

چه موقع باید کپسول آتش نشانی را تعویض کرد؟

اگر مدتی است که یک کپسول آتش نشانی را در اختیار دارید، شاید زمانش رسیده که یک کپسول جدید را جایگزین آن کنید. اگر کپسول آتش نشانی به راحتی قابل شارژ نیست، شما مجبورید که آن را تعویض کنید.

شرایطی که در آنها جایگزینی کپسول قدیم با کپسول جدید ضروری است:

   1. کپسول های آتش نشانی عمدتاً دو نوع هستند. یک نوع با سر تخلیه فلزی و نوع دیگر با سر تخلیه پلاستیکی. کپسول های آتش نشانی با سر تخلیه فلزی معمولا قابل شارژ هستند. فشارسنج آنها دارای سه بخش مجزای کم شارژ، بیش از حد شارژ و قسمت سبز رنگ که دارای فشار متعادل و قابل استفاده است. این نوع کپسول ها با نام کپسول های آتش نشانی قابل شارژ شناخته می شوند.

از طرف دیگر کپسول های آتش نشانی با سر تخلیه پلاستیکی را نمی توان دوباره پرکرد. این نوع کپسول ها با نام کپسول های آتش نشانی غیرقابل شارژ شناخته می شوند. شاخص دیگر این کپسول ها این است که فشارسنج آنها فقط دو بخش با نشان پر و خالی دارد.

اگر نمی دانید کپسول شما از چه نوعی است، آن را به آتش نشانی محل ببرید تا نوع آن را مشخص کنند.

   1. تعویض کپسول ارزان تر از پرکردن آن دوباره است. هزینه تعویض و شارژ مجدد مخصوصاً در مورد کپسول های کوچکتر خیلی با هم تفاوتی ندارد. گاهی هزینه بازرسی کلی و تعویض تعدادی از قطعات به این هزینه ها افزوده می شود. اما خرید یک مدل جدید همین اندازه هزینه خواهد داشت یا اگر بتوانید معامله خوبی انجام دهید حتی می تواند کمتر هم باشد.
   2. خاموش کننده بیش از دوازده سال عمر دارد: بنا بر توصیه انجمن ملی محافظت در مقابل آتش، کپسول های آتش نشانی مخصوصاً نوع غیرقابل شارژ آن دوازده سال بعد از تاریخ ساختشان باید تعویض شوند زیرا ممکن است در سر تخلیه پلاستیکی شان ترکهایی ایجاد شود و منجر به نشت مواد خاموش کننده داخل کپسول شود.

 

بازرسی چه موقع انجام شود؟

بخش اساسی نگهداری کپسول های آتش نشانی، بازرسی های منظم است.  صرف اینکه شما از کپسول های آتش نشانی استفاده نکرده باشید بدین معنی نیست که آنها همیشه قابل استفاده باشند. هنگام آتش سوزی، کپسول های آتش نشانی باید طبق تبلیغات کار کنند.

بنابراین کپسول  آتش نشانی شما نیاز به بازرسی منظم دارد تا اطمینان حاصل کنید که همیشه در شرایط مطلوبی قرار دارد. شرایطی که بازرسی کپسول  آتش نشانی ضروری است بدین شرح است:

    1. کپسول آتش نشانی بیش از یک سال استفاده نشده است:

با گذشت یک سال از تاریخ ساخت کپسول  آتش نشانی، قطعات مختلف آن ممکن است معیوب شوند. به همین علت کپسول  آتش نشانی باید به طور سالانه توسط متخصصان بازرسی شود تا اطمینان حاصل شود که کپسول  آتش نشانی در هنگام آتش سوزی کار می کند.

    1. قطعات مختلف کپسول آتش نشانی زنگ زده یا معیوب است:

شرایط محیطی یا استفاده نادرست روزمره می تواند منجر به زنگ زدگی، ترک خوردگی و یا از کارافتادن کامل کپسول آتش نشانی شود.  اگر مشاهده کردید که کپسول  آتش نشانی شما آسیب دیده یا در حال خراب شدن هست، بازرسی باید انجام شود.

چطور یک کپسول  آتش نشانی را دوباره پر کنیم؟

اگر کپسول آتش نشانی شما شرایط دوباره پر شدن را دارد، گام بعدی شارژ مجدد آن است:

    1. متخصص فنی ابتدا فشار گاز داخل کپسول را کاملا آزاد کرده و همه مواد خاموش کننده را خارج می کند.
    2. بعد اجزا شیر تخلیه به طور کامل جدا می شوند. شیر تخلیه شامل دریچه تخلیه، لوله سیفون، میله و فنر شیر است.

    3. بعد از آن داخل و بیرون کپسول  آتش نشانی برای پیدا کردن آسیب احتمالی شامل ترک خوردگی یا زنگ زدگی روی دریچه ها یا مخزن بازرسی می شود.

    1. سپس میله شیر با یک میله جدید تعویض می شود تا این اطمینان حاصل شود که شیر به طور محکم روی مخزن جای گرفته و فشار داخل دوباره خارج نمی شود.

   5. بعد متخصص فنی با توجه به ظرفیت مخزن، ماده خاموش کننده را دوباره پر می کند. فشار گاز مخزن طبق دستورالعمل            روی آن تنظیم می شود.

    1. در این مرحله متخصص فنی آزمایش نشت را انجام می دهد تا از حفظ فشار اطمینان حاصل کند. شیلنگ و نازل تخلیه را دوباره نصب می کند. کپسول دوباره وزن می شود تا تایید شود که با وزن مورد نظر و مشخص شده مطابقت دارد.
    2. در آخر، برچسب جدید دوباره بر روی پین ایمنی نصب می شود و همه اقدامات انجام شده و تاریخ شارژ مجدد روی برچسب بازرسی قید می شود و روی مخزن چسبانده می شود.

 

چرا باید کپسول آتش نشانی را دوباره پر کنم؟

افت فشار یک کپسول آتش نشانی ممکن است به علت استفاده یا نشتی باشد که در نهایت می تواند منجر به غیر قابل استفاده بودن آن شود. در این صورت برای اینکه کپسول به طور صحیح کار کند باید دوباره پر شود.

چطور بدانید که کپسول آتش نشانی شما منقضی شده است: تاریخ انقضا معمولاً روی برچسب روی مخزن درج شده است. در غیر این‍صورت روی حلقه پلاستیکی روی گردن مخزن یا پایین مخزن نوشته شده است.

هزینه شارژ مجدد یک کپسول آتش نشانی چقدر خواهد بود؟

هزینه پر کردن دوباره یک کپسول آتش نشانی با توجه به اندازه آن بین 20 تا 50 دلار خواهد بود. اگر تعدادی از قطعات معیوب باشد، تعویض آنها کمی بر این هزینه می افزاید.

چگونه خودتان یک کپسول آتش نشانی را بازرسی کنید؟

اگر می خواهید خودتان یک کپسول آتش نشانی را بازرسی کنید، ابتدا به فشار سنج نگاه کنید تا فشار داخل مخزن را بدانید. همچنین شرایط فیزیکی کلی کپسول آتش نشانی را بررسی کنید و در جستجوی هر گونه آسیب یا زنگ زدگی احتمالی آن را به دقت نگاه کنید.

هزینه بازرسی حرفه ای کپسول آتش نشانی چقدر است؟

هزینه بازرسی استاندارد نوع ABC با توجه به اندازه کپسول آتش نشانی بین 15 تا 20 دلار خواهد بود. بنابر توصیه انجمن ملی محافظت در مقابل آتش، بازرسی حرفه ای باید هر ساله انجام شود.

امتیاز دهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *