مقالات

بهتر است کپسول آتش نشانی را تعویض کنیم یا شارژ کنیم؟

کپسول آتش نشانی را تعویض کنیم یا شارژ

کپسول آتش نشانی را تعویض کنیم یا شارژ؟ کدام بهتر است؟ تصمیم‌گیری در مورد اینکه کپسول آتش‌نشانی را تعویض کنیم یا شارژ، به عوامل مختلفی بستگی دارد با  آتش تابان همراه باشید تا در ادامه به بررسی تعویض و یا شارژ کپسول آتش نشانی بپردازیم.

بهتر است کپسول آتش نشانی را تعویض کنیم یا مجدداً شارژ کنیم؟

همان طور که می دانید، کپسول های آتش نشانی دستی، بخش مهمی از برنامه ایمنی کسب و کار شما در برابر آتش سوزی هستند. البته کپسول های ساختمان شما تنها در صورتی می توانند موثر باشند که کاملا شارژ شده باشند و در شرایط خوبی قرار داشته باشند. اگر به تازگی از کپسول آتش نشانی را برای مهار آتش استفاده کرده اید، دو راه دارید: می توانید آن را دوباره شارژ کنید یا مجددا خرید کپسول آتش نشانی انجام دهید.

بیشتر بخوانید = کپسول قابل شارژ یا یکبار مصرف

شرایط لازم برای تعویض و یا شارژ کپسول آتش نشانی

  1. نوع کپسول آتش‌نشانی: کپسول‌های آتش‌نشانی قابل شارژ و یکبار مصرف وجود دارند. کپسول‌های آتش‌نشانی قابل شارژ، می‌توانند به طور مکرر شارژ شوند، در حالی که کپسول‌های آتش‌نشانی یکبار مصرف، پس از استفاده باید تعویض شوند.
  2. تاریخ انقضا کپسول آتش‌نشانی: کپسول‌های آتش‌نشانی دارای تاریخ انقضا هستند. اگر کپسول آتش‌نشانی شما منقضی شده است، باید آن را تعویض کنید.
  3. شرایط نگهداری کپسول آتش‌نشانی: اگر کپسول آتش‌نشانی شما در معرض ضربه یا شوک قرار گرفته است، یا اگر مواد خاموش‌کننده آن نشتی دارد، باید آن را تعویض کنید.

در صورتی که کپسول آتش‌نشانی شما از نوع قابل شارژ است و تاریخ انقضا آن نگذشته است و شرایط نگهداری آن نیز مناسب است، می‌توانید آن را شارژ کنید. شارژ کپسول آتش‌نشانی، معمولاً ارزان‌تر از تعویض آن است.

با این حال، اگر کپسول آتش‌نشانی شما از نوع یکبار مصرف است، یا تاریخ انقضا آن گذشته است، یا اگر شرایط نگهداری آن مناسب نیست، باید آن را تعویض کنید. تعویض کپسول آتش‌نشانی، معمولاً ایمن‌تر از شارژ آن است.

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کپسول آتش‌نشانی را تعویض کنیم یا شارژ، یک تصمیم شخصی است. با این حال، توصیه می‌شود که در این مورد با یک متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید = زمان تعویض کپسول آتش نشانی

چه زمانی باید کپسول آتش نشانی را مجدداً شارژ کنیم؟

در بیشتر مواقع، شارژ مجدد کپسول آتش نشانی بهترین انتخاب است، بنابراین همیشه ابتدا این گزینه را بررسی کنید. شرایط شارژ مجدد کپسول آتش نشانی عبارت اند از:

 

اگر محفظه در شرایط خوبی است:

اکثر کپسول های آتش نشانی با کیفیت به گونه ای طراحی شده اند که با نگهداری درست، سال ها دوام بیاورند. تا زمانی که پوسته بیرونی و سایر اجزای کپسول آتش نشانی شما در شرایط خوبی هستند، می توانید آن زا مجدداً شارژ کنید. این انتخاب باعث کاهش ضایعات و صرفه جویی در هزینه شما می شود.

 

حتی زمانی که فقط مقدار کمی از کپسول تخلیه شده است:

اگر در هنگام مهار آتش کل کپسول را خالی کرده باشید یا مقدار کمی از آن را آزاد کرده باشید، باید کپسول آتش نشانی را دوباره شارژ کنید. حتی خالی شدن مقدار کمی از کپسول، می تواند دفع آتش در حادثه بعدی را دشوارتر کند.

 

هر ده سال:

ساخت بادوام کپسول های آتش نشانی قابل حمل به آنها کمک می کند تا شارژ خود را برای سال ها نگه دارند. با این حال، انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA ) اعلام کرده کپسول های آتش نشانی قابل شارژ، بایستی هر 10 سال یک بار شارژ شوند.

بیشتر بخوانید =مدت ماندگاری کپسول های آتش نشانی

چه زمانی باید کپسول آتش نشانی را تعویض کنیم؟

در حالی که همیشه ابتدا باید به دنبال شارژ کپسول آتش نشانی بروید، گاهی اوقات تعویض آن بهتر است. شرایط تعویض کپسول آتش نشانی عبارت اند:

 

اگر محفظه به آرامی شارژ خود را از دست می دهد:

اگر مدت زیادی است که از کپسول آتش نشانی خود استفاده نکرده اید، اما به مرور زمان فشار سنج به آرامی پایین می آید، ممکن است نازل نشتی داشته باشد یا پوسته آن ترک خورده باشد. در هر صورت، کاهش آهسته فشار کپسول دلیل کافی برای تعویض کپسول آتش نشانی است.

 

اگر هر قسمتی آسیب دیده باشد:

ممکن است کپسول آتش نشانی همچنان شارژ داشته باشد، اما اگر دسته لرزان باشد یا پین آن شکسته یا گم شده باشد، ممکن است زمانی که برای مبارزه با آتش به آن نیاز دارید، کپسول به درستی کار نکند.
بازرسی ماهانه کپسول این نوع مشکلات را آشکار می کند تا در اسرع وقت کپسول آتش نشانی را تعویض کنید.

 

اگر برچسب بازرسی گم شده باشد:

این برچسب تاریخچه تعمیر و نگهداری کپسول آتش نشانی را نشان می دهد. بدون آن، شما نمی دانید چه مدت از آخرین بازرسی می گذرد یا کپسول در چه وضعیتی است. وقتی می توانید به راحتی کپسول آتش نشانی را با یک کپسول جدید قابل اعتماد جایگزین کنید، ارزش آن را ندارد که ساختمان خود و افراد داخل آن را به خطر بیندازید.

 

زمانی که تعویض کپسول، انتخاب اقتصادی تری است:

گاهی اوقات، تعویض کل کپسول هزینه کمتری نسبت به شارژ مجدد آن برای شما خواهد داشت. این موضوع به خصوص در کپسول های کوچک محتمل است. تفاوت قیمت تعویض و شارژ مجدد را بررسی کنید تا مطمئن شوید.
هر دوازده سال:
شاید شما یک کپسول آتش نشانی یکبار مصرف داشته باشید که قابلیت مجدد شارژ کپسول آتش نشانی را نداشته باشد. NFPA از شما می خواهد که هر 12 سال یکبار این کپسول ها را تعویض کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *