مقالات

آیا کپسول های آتش نشانی منقضی می شوند؟

آیا کپسول های آتش نشانی منقضی می شوند؟

آیا کپسول های آتش نشانی منقضی می شوند؟

چناچه مدتی است که کپسول آتش نشانی خود را خریداری کرده اید، احتمالا برایتان سوال شده است که آیا کپسول های آتش نشانی منقضی می شوند؟ اگر به مدت 5 سال یا بیشتر است که کپسول آتش نشانی را برای ملک خود خریداری کرده اید، ممکن است به فکر جایگزین کردن آن افتاده باشید. خبر خوب آن است که همه انواع کپسول های آتش نشانی معمولا منقضی نمی شوند. اما نیاز است که شارژشان کنید، به خصوص وقتی که شارژ آن را خالی می کنید یا مصرفشان می کنید.

 

چه زمانی به شارژ مجدد کپسول آتش نشانی احتیاج است؟

معتبرترین راه برای آن که بفهمید به شارژ کپسول آتش نشانی مجدد نیاز است یا خیر، بررسی کپسول آتش نشانیتان است. می توانید خودتان ماهانه این کار را انجام دهید؛ اگرچه بررسی سالانه متخصص نیز به شدت پیشنهاد می شود. مهمترین نکته ای که باید توجه کنید، اطمینان از آن است که نشانگر فشار گاز در منطقه سبز باشد. این موضوع نشان می دهد که کپسول آتش نشانی به طور کامل شارژ است و در هنگام نیاز، آماده استفاده خواهد بود. اگر نشانگر در منطقه قرمز است، بلافاصله با شرکت امنیت و حفاظت در برابر آتش خود تماس بگیرید.

 

جایگزین کردن یا شارژ مجدد؟

پاسخ مشخصی وجود ندارد. اگر کپسول آتش نشانی تقریبا نو است (عمری کمتر از 5 سال)، می توانید آن را شارژ کنید. اما، اگر جایگزین کردن کپسول آتش نشانی بهتر نباشد، به همان اندازه گزینه مناسبی است؛ جایگزینی کپسول آتش نشانی معمولا به همان اندازه شارژ کردنشان هزینه بر است. به علاوه، تهیه کپسول نو می تواند به شما اطمینان دهد که اشکال کار خواهد کرد.

 

نشانه های قدیمی شدن

یکی از علل اصلی عدم کار کردن صحیح کپسول های آتش نشانی آن است که بسیار کهنه شده  اند و در نتیجه عملکردشان ضعیف شده است. در ادامه نشانه هایی از قدیمی شدن که می توانید در کپسول آتش نشانی خود به دنبال آن بگردید را ذکر می کنیم.

  • هیچ برچسب بررسی وجود نداشته باشد. هنگامی که هیچ برچسبی به نشانه آخرین باری که کپسول آتش نشانی بررسی شده است، نمی بینید، بهترین کار آن است که آن را دور بیاندازید.
  • شلنگ جدا شده، شکسته یا هر نشانه ای از پوسیدگی دارد.
  • هیچ گیره ای وجود ندارد.
  • دستگیره شل یا شکسته است.
  • مهر و موم کردن آن آسیب دیده یا ضعیف شده است. ضعف مهر و موم کردن سبب کاهش فشاری می شود که هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی از آن خارج می شود.

 

نگهداری

در کنار بررسی سالانه کپسول آتش نشانی، بررسی آزمایش هیدرو نیز هر 12 سال توصیه می شود. آزمایش هیدرو بهترین راه برای بررسی هر گونه شیار یا شکستگی در بدنه خارجی است. این آزمایش به تعیین آنکه آیا کپسول های آتش نشانی قدیمی تر شما، همچنان قابل استفاده هستند یا خیر، نیز کمک می کند.

 

دور انداختن صحیح

هنگامی که بحث دور انداختن کپسول  آتش نشانی می شود، نمی توانید آن را به راحتی در سطلی دور بیاندازید و روزی سراغی از آن بگیرید. این دستگاه فشرده شده است؛ پس دور انداختن آن می تواند خطرناک باشد و نمی توانید با آن مشابه زباله روزمره خود رفتار کنید.

اگر کپسول آتش نشانی هنوز کاملا خالی نشده است، دو راه برای دور انداختن آن دارید. می توانید با سازمان آتش نشانی محله خود در تماس باشید تا اگر می توانند آن را ببرند، یا می توانید آن را به نزدیک ترین مکان دور ریختن زباله های خطرناک ببرید. این ها بهترین گزینه های پیش روی شما برای دور انداختن ایمن این دستگاه است. از سوی دیگر، اگر کپسول آتش نشانی خالی است، دور انداختن آن ساده تر است. شما می توانید تنها اهرم را فشار دهید تا از خالی شدن همه فشار اطمینان حاصل کنید. سپس، قبل از بردن آن به مرکز بازیافت، سر آن را جدا کنید تا نشان دهید که محفظه خالی است. بیشتر مکان ها اگر بتوانند فلزات را بازیافت کنند، هر نوع کپسول آتش نشانی را می پذیرند.

 

دستگاهی مهم برای حفاظت در برابر آتش

وجود یک کپسول آتش نشانی در تشکیلات شما می تواند به همگان احساس امنیت بیشتری دهد. اما، بدون استفاده و نگهداری مناسب از آن، این دستگاه های حفاظت در برابر آتش، به هنگام نیاز به درستی کار نخواهند کرد. انواع گوناگون کپسول های آتش نشانی در محیط های مختلف به خوبی کار می کنند. فرقی نمی کند کپسول آتش نشانی از چه نوعی است، هنگامی که سخن از حفاظت در برابر آتش می شود، وسیله ای ضروری است.

برای ایمن بودن در برابر آتش، شما مسئولیت دارید که از این دستگاه ها به خوبی نگهداری کنید. با متخصصان حفاظت در برابر آتشی که مجرب و متخصص هستند، در تماس باشید تا از اینکه کپسول های آتش نشانی تان همچنان می توانند وظیفه حفاظت از شما در برابر آتش را انجام دهند یا خیر، اطمینان حاصل کنید. این متخصصان می توانند همانند ارزیابی خطر و آموزش حفاظت در برابر آتش، نصب، نگهداری و بررسی سیستم های هشدار آتش را نیز برای شما انجام دهند.

امتیاز دهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *