خرید کپسول آتش نشانی

خرید کپسول آتش نشانی

 

خرید کپسول آتش نشانی

در خرید کپسول آتش نشانی مناسب اولین چیزی که باید بدانید طبقه‌بندی‌ مختلف درجه ی آتش است؛ و دومین چیزی که باید بدانید این است که با چه نوع آتشی سروکار دارید و اطمینان حاص نمایید که کپسول آتش‌ نشانی شما توانایی خاموش کردن آن را دارد.

 

مراحل استفادۀ مناسب از کپسول آتش نشانی

هنگامی که انواع کپسول آتش نشانی را شناختید و طریقۀ مصرف آن‌ها را نیز آموختید، شما باید بتوانید یکی از آن ها را به درستی راه اندازی کنید. بهترین روش برای آمادگی در برابر آتش سوزی اضطراری در خانه، مطالعۀ روش های زیر به صورت مرتب است؛ در این صورت می‌توانید از خانه و خانواده خود محافظت کنید.

1_ شناسایی یک مسیر خروج مطمئن

قبل از راه اندازی کپسول آتش نشانی، یک مسیر تخلیۀ مطمئن بیابید؛ اگر نتوانید آتش را خاموش کنید، باید به صورت امن از آن محل خارج شوید.این کار را باید پس از مطمئن شدن از محله قرارگیری کپسول آتش نشانی انجام دهید تا پس از استفاده از آن، چند مسیر برای خروج داشته باشید.

2_ عقب بایستید

هنگامی که با شعله مواجه شدید، پشت خود را به سمت در خروجی که قبلا آن را شناسایی کرده اید، قرار دهید.هنگامی که می‌خواهید کپسول آتش‌ نشانی را راه‌ اندازی کنید، باید در فاصلۀ 6 تا 8 قدمی شعله های آتش بایستید.

3_ کپسول را تخلیه کنید

درست فکر کردن در طول یک اتفاق اضطراری، کار مشکلی است؛ بنابراین ایمنی آتش یک علامت اختصاری بلند مدت دارد که به شما کمک می‌کند کپسول آتش نشانی را راه‌اندازی کنید؛

فقط پی ای اس اس را به یاد داشته باشید:

پی: سنجاق روی کپسول آتش‌ نشانی را فشار دهید.

ای: نازل را به سمت پایین لوله نشانه بگیرید و به سمت پایین آتش حرکت کنید.

اس _ اهرم را فشار دهید تا کپسول آتش نشانی تخلیه شود.

اس_ نازل را به سمت عقب و جلو حرکت دهید؛ کپسول را به سمت مرکز آتش بگیرید و آن را به طرفین حرکت دهید تا شعله ها به طور کامل خاموش شوند.

4_ به تمام اشیا نگاه کنید

پس از خاموش شدن شعله ها، به مرکز آتش دقت کنید تا دوباره روشن نشود؛ در صورت روشن شدن دوباره، فرآیند پی ای اس‌ اس را تکرار کنید.

5_ با آتش ‌نشانی تماس بگیرید.

اگر قبل از تخلیۀ کپسول آتش‌ نشانی، موفق نشدید با آتش ‌نشانی تماس بگیرید، الان تماس بگیرید.آن‌ها می‌توانند محل آتش‌ سوزی را بررسی کنند و اطمینان حاصل نمایند که آتش به طور کامل خاموش شده است.

6_ به یک منطقۀ امن بروید.

هنگامی که آتش خاموش شد، و یا زمانی که نتوانستید آتش را خاموش کنید، سریعا محل را ترک کرده و به جایی دور از آتش بروید.

 

اشتباهات مرسوم دربارۀ کپسول آتش‌ نشانی

به دلیل این‌که ما شانس تمرین متداول برای خاموش کردن آتش نداریم، هنگام وقوع آتش‌ سوزی ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم؛ بدانید که اغلب مردم کجا اشتباه می کنند، در این صورت از اشتباه کردن تحت فشار روانی جلوگیری می‌کنید.

دستورالعمل‌ها را نادیده نگیرید:

دستورالعمل های مربوط به راه اندازی کپسول را هنگام خریداری دریافت کرده‌اید، به طور کامل مطالعه نمایید.مطمئن شوید که تمام افراد خانه آن را مطالعه کرده‌اند و به طور کامل متوجه دستورالعمل‌ها شده‌اند. زمانی که تمرین ‌های خاموش کردن آتش و برنامۀ تخلیۀ را می ریزید، آن‌ها را به طور کامل مرور کنید.

از یک کپسول آتش‌ نشانی و لوازم آتش نشانی اشتباهی استفاده نکنید:

هرگز از کپسولی که نوع آتش موردنظر بر روی برچسب آن ذکر نشده است استفاده نکنید. مهم تر از همه، کپسول هایی که بر روی برچسب آن ها نوع آ نوشته شده است، نمی‌توانند برای آتش‌ سوزی‌های الکتریکی و گریسی به کار روند؛ اما کپسول‌ هایی که بر روی برچسب آن‌ ها نوع بی و سی نوشته شده است، می‌توانند برای آتش‌ سوزی‌های نوع آ به کار روند. آتش ‌سوزی‌های نوع کا زیرمجموعه آتش‌ سوزی های نوع بی هستند، اما محتویات کپسول های آتش‌ نشانی نوع بی می توانند باعث بدتر شدن آتش‌ سوزی نوع کا شود؛ بنابراین بهترین روش تهیه کردن کپسول های آتش‌ نشانی جداگانه است.

اجازه ندهید کپسول آتش‌ نشانی شما خراب شود:

هر کپسول آتش ‌نشانی یک تاریخ انقضا دارد که پس از اتمام آن تاریخ، خاموش کردن آتش با آن مقدور نمی‌باشد. تاریخ آن را بدانید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

خروجی‌ها را فراموش نکنید:

هنگامی که تصمیم می‌گیرید کپسول خود را کجا نگه دارید، مطمئن شوید که در جایی قابل دسترس و نزدیک به در خروجی قرار دارد؛ علاوه بر این معمول‌ترین جاهایی از خانه را که ممکن است در آن جا آتش ‌سوزی رخ دهد را شناسایی کنید و بر طبق آن کپسول را جاگذاری کنید.

آن را به عنوان یک راز نگه ندارید:

اطمینان حاصل نمایید که تمام افراد خانه محل نگهداری کپسول‌ های آتش نشانی را می‌دانند.مکان و نقشه ی فرار از آتش را با پرستار کودک، سرایدار، و تمام کسانی که به مدت طولانی با شما زندگی می‌کنند به اشتراک بگذارید.

 

خرید کپسول آتش نشانی

تشخیص کپسول های آتش‌ نشانی توسط رنگ

هر کپسولی با توجه به احتمال آتش‌ سوزی در اطراف آن منطقه ساخته شده است. انواع کپسول ها با روش‌های منحصر به فرد خودشان برای مقابله با آتش‌ سوزی به کار برده می‌شوند و هر کدام با برچسب رنگی مخصوص شناخته می‌شوند. در این راهنمایی ساده ما انواع کپسول‌ های آتش‌ نشانی و رنگ هر کدام را مشخص می‌کنیم.

 

انواع مختلف آتش سوزی کدام هستند؟

شناسایی انواع مختلف آتش ‌سوزی برای انتخاب درست ‌ترین و موثرترین کپسول و لوازم آتش نشانی بسیار ضروری است؛ در کل 6 نوع آتش‌ سوزی وجود دارد:

نوع آ: مواد قابل احتراق با کربن مانند چوب، کاغذ و منسوجات

نوع بی: مایعات قابل اشتعال مانند بنزین و مشروبات الکلی

نوع سی: گازهای قابل اشتعال مانند پروپان و بوتان

نوع دی: فلزات آتش‌گیرنده

نوع ای: الکتریکی (جایی که در آن یک جریان فعال وجود داشته باشد.)

نوع اف: روغن‌های آشیزی و چربی‌ها

 

 

انواع مختلف کپسول‌ های آتش‌ نشانی کدام هستند؟

انواع مختلفی از کپسول های آتش‌ نشانی وجود دارند که هر کدام دارای اهداف و خواص خود هستند؛ آن‌ها شامل:

آب

فوم

پودر

سی‌او2

مواد شیمیایی مرطوب

در هنگام وقوع آتش ‌سوزی، ضروری است که مردم بدانند وسایل مقابله با آتش‌ سوزی در کجا قرار گرفته است و کپسول آتش‌ نشانی مناسب برای نوع آتش ‌سوزی را انتخاب کنند؛ به یاد داشته باشید که انتخاب کپسول نامناسب می‌تواند باعث بدتر شدن آتش‌ سوزی شود.

برای شناخت راحت‌تر، هر کپسول آتش‌ نشانی یک برچسب رنگی مربوطه دارد که می‌توان از طریق آن نوع مناسب را شناسایی کرده و استفاده کرد.

 

 

کپسول آتش نشانی آب چه رنگی است؟

کپسول آتش ‌نشانی نوع آب یک برچسب قرمزرنگ دارد و فقط برای آتش‌ سوزی نوع آ به کار می‌رود (آتشی که با مواد قابل اشتعال ایجاد شده است.)

 

 

کپسول آتش ‌نشانی فوم چه رنگی است؟

کپسول‌های آتش‌نشانی نوع فوم یک برچسب کرم‌رنگ دارند و اغلب برای آتش سوزی‌های نوع بی به کار می‌روند(آتش‌ سوزی‌هایی که با مایعات قابل اشتعال ایجاد می‌شوند.) اما چون این کپسول‌ها بر پایۀ آب ساخته شده‌اند، می‌توانند برای آتش سوزی‌های نوع آ هم استفاده شوند.

 

 

کپسول آتش نشانی پودر چه رنگی است؟

کپسول های آتش نشانی نوع پودر خشک یک برچسب آبی رنگ دارند و به عنوان ای بی سی شناخته می شوند؛ زیرا توانایی مهار کردن هر سه نوع آتش‌ سوزی نوع آ(آتش سوزی با مواد قابل اشتعال)، نوع بی (آتش سوزی با مایعات قابل اشتعال) و سی (آتش سوزی با گازهای قابل اشتعال)  را دارد. اما این نوع کپسول در محیط‌ های بسته خطرناک است؛ زیرا می‌تواند استنشاق شود و به مصرف‌کننده آسیب برساند.

 

 

کپسول آتش نشانی سی او 2 چه رنگی است؟

کپسول‌های آتش نشانی نوع سی او 2 دارای یک برچسب مشکی رنگ هستند و برای آتش سوزی‌های الکتریکی و نوع بی(آتش سوزی با مایعات قابل اشتعال) به کار می‌روند. از دیگر ویژگی های این کپسول ها، نازل‌ های شاخ مانند آن ها است.

 

کپسول آتش‌ نشانی شیمیایی مرطوب چه رنگی است؟

کپسول های شیمیایی مرطوب یک برچسب زرد رنگ دارند و فقط برای آتش سوزی های نوع اف به کار می روند(آتش‌سوزی‌ های که توسط چربی و روغن های غذایی ایجاد می‌شوند.)

اگر یک کپسول آتش نشانی در خانه دارید، بهتر است ابتدا آن را برای آتش سوزی‌های کوچک راه‌اندازی کنید تا آتش سوزی های بزرگ. استفاده از یک کپسول آتش نشانی فقط زمانی از کپسول آتش نشانی استفاده کنید که از مکان و اندازه وقوع آتش اطمینان حاصل نمایید(کپسول آتش‌ نشانی فقط 10تا 15دقیقه کار می‌کند)زمانی که مطمئن هستید طریقۀ استفاده از آن را کاملا بلد هستید.همه مکان را تخلیه کرده‌اند و در مکان امن قرار گرفته‌اند.با مرکز آتش‌ نشانی نیوزلند تماس گرفته شده است.می‌توانید به آسانی به آتش دسترسی داشته و از آن دور شوید.

 

معمول‌ترین کپسول های آتش نشانی که در انواع مختلف آتش‌ سوزی استفاده می شوند:

کپسول‌ های آتش‌ نشانی آب: این نوع از کپسول‌ ها با خارج کردن عنصر گرما از مثلث آتش، آن‌را خاموش می‌کنند؛ این کپسول ها فقط برای آتش‌ سوزی نوع آ به کار می‌روند.

کپسول های آتش‌ نشانی شیمیایی: این کپسول ها با مداخله در فرآیندهای شیمیایی مثلث آتش آن را خاموش می‌کنند و فقط برای نوع آ و بی و سی موثر هستند.

کپسول‌ های آتش نشانی نوع سی‌او2: کپسول‌ های کربن دی اکسید با خارج کردن اکسیژن از مثلث آتش آن را خاموش می‌کنند؛ آن‌ها همچنین با آزاد کردن سرما باعث از بین رفتن گرما می‌شوند. این کپسول ها بر نوع بی و سی موثر هستند.

 

خرید کپسول آتش نشانی

 

 

انواع کپسول های آتش‌ نشانی

بسیاری از خانه‌ها و ادارات از کپسول ‌های آتش نشانی معمولی و یا کپسول های آشپزخانه استفاده می‌کنند اما بسیاری از آزمایشگاه ها و  انبارها به کپسول و شارژ کپسول آتش نشانی تخصصی تری نیاز دارند.

آب و فوم

بخش آب این کپسول ها گرما را از آتش خارج می‌کند و بخش فوم اکسیژن را از بین می‌برد. این نوع از کپسول ها فقط برای نوع آ به کار می‌روند.

کربن دی اکسید

کربن دی‌اکسید جایگزین اکسیژن آتش می‌شود و چون گاز تحت فشار قرار می‌گیرد، باعث آزاد شدن سرما می‌شود و همین باعث خاموش شدن آتش می‌شود. این نوع از کپسول آتش‌ نشانی برای نوع بی و سی کاربرد دارد.

شیمیایی خشک

این کپسول واکنش شیمیایی آتش را از بین می‌برد و کپسولی است که بیشترین استفاده را به دلیل چندکاره بودن در میان کپسول‌های آتش نشانی دارد. این کپسول برای آتش‌ سوزی‌های نوع آ و بی و سی(چندکاره) و نوع بی و سی(معمولی) کاربرد دارد.

شیمیایی مرطوب

این کپسول گرما را از بین می‌برد و یک مانعی بین اکسیژن و سوخت ایجاد می‌کند تا آتش دوباره مشتعل نشود. این مواد شیمیایی به صورت مه اسپری می‌شوند و باعث خنک شدن گرمای آتش شده و یک اثر محافطتی بر روی سوخت دارند. این کپسول‌ها برای آتش سوزی نوع کا که مخصوص چربی‌ها و روغن‌ها است کاربرد دارد.

عامل تمیزی

این نوع از کپسول‌ها به کپسول‌های آتش‌ نشانی هالوژن‌دار نیز معروف هستند؛ این‌ها شامل هالوژن‌ها بوده و جدید می‌باشند و با خالی کردن مقدار کمی هالوکربن اوزون باعث مداخله در واکنش شیمیایی آتش شده و آن را خاموش می‌کند. این کپسول برای آتش سوزی نوع بی و سی کاربرد دارد.

پودر خشک

این کپسول همانند کپسول آتش نشانی پودرخشک کار می‌کند و پودر آن باعث جدا شدن سوخت از اکسیژن شده و گرما را از بین می‌برد؛ اما این کپسول فقط برای آتش سوزی‌هایی که فلزهای قابل اشتعال در آن‌ها هستند کاربرد دارد و فقط برای آتش سوزی نوع دی به کار می‌رود.

مه‌پاش آب

این نوع کپسول فقط گرما را از آتش دور می‌کند و برای نوع آ و سی کاربرد دارد.

استوانه‌ ی شیمیایی خشک

این کپسول در واکنش شیمیایی آتش مداخله می‌کند و یک مانع بین اکسیژن و سوخت ایجاد می‌کند؛ همانند کپسول شیمیایی خشک، بر روی انواع آتش سوزی‌ها اثر دارد.بر روی آتش سوزی نوع آ و بی و سی موثر است.

انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب بسیار ضروری است و انتخاب نادرست آن باعث روشن شدن دوبارۀ آتش می‌شود؛ حتی زمانی که مطمئن باشیم آن را به درستی خاموش کرده‌ایم.ما این بخش را درست کرده‌ایم تا به راحتی بتوانید کپسول آتش نشانی مورد نیاز خود را بیابید.

 

در صورتی که همچنان در انتخاب نوع کپسول آتش نشانی خود نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با ما تماس حاصل فرمایید.
0912819673802166341562

نمونه برخی از کپسول های آتش نشانی

5/5 - (3 امتیاز)