شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول آتش نشانی

 

شارژ کپسول آتش نشانی هر یک سال یکبار باید انجام شود. همه ی خاموش کننده ها مانند کپسول های پودری، فوم، گاز و مایع باید دارای ویژگی های مشترک باشند تا بتوان از آنها برای اطفاء حریق استفاده کرد. یکی از این ویژگی ها فشار داخل محفظه می باشد که باید حدود 7 ای تی ام یا 100 پی اس آی باشد، همچنین برد پرتاب باید حداقل بین 2 تا 7 متر باشد تا از نزدیکی بیش از حد به آتش حین عملیات اطفاء حریق جلوگیری شود. تمام کپسول های آتش نشانی دارای درصد راندمان هستند. راندمان در خاموش کننده ها به مقدار باقی مانده از مواد داخل محفظه بعد از استفاده از دستگاه می گویند.

ما تمایل داریم که خرید کپسول آتش نشانی را به عنوان عضوی ثابت در نظر بگیریم، آنها همیشه در نزدیکی هستند، در صورت آتش سوزی آماده و منتظر هستند. اما حقیقت این است که اغلب کپسول ‌های آتش‌ نشانی آماده نیستند، زیرا آنها به صورت مناسب نگهداری نشده ‌اند. داستان ‌هایی بیشمار از [مرگ] افرادی وجود دارد که تلاش کردن به وسیله یک کپسول آتش نشانی قابل حمل با مرحله اولیه آتش مبارزه کنند فقط به خاطر اینکه خیلی دیر متوجه شده‌ اند که کپسول آتش‌ نشانی شارژ نشده- حتی در صورت اینکه قبلاً هرگز استفاده نشده باشد.

هر کسی از افراد خانه ‌دار گرفته تا صاحبان کسب ‌و‌ کار‌ها نیاز دارند تا اهمیت شارژ دوباره کپسول ‌های آتش ‌نشانی را درک کنند. این فرایند جنبه مهمی از سرویس و نگهداری کپسول‌ های آتش ‌نشانی است، و نباید نادیده گرفته شود.

 

کی و چرا کپسول‌ های آتش‌نشانی نیاز به شارژ مجدد دارند؟

مثال ‌های زیادی وجود دارد که در آن شارژ مجدد کپسول آتش ‌نشانی باید انجام شود- یکی که واضح هستند و برخی دیگر که کمتر شناخته شده‌اند.
• کپسول ‌های آتش ‌نشانی باید بلافاصله پس از هر بار استفاده مجدد شارژ شوند. حتی اگر که ماده خاموش کننده داخلی به صورت کامل تخلیه نشده باشد، هنوز لازم است که کپسول آتش ‌نشانی سرویس شود تا مطمئن شد که برای استفاده بعدی ‌اش آماده است. حتی یک تخلیه حداقلی معمولاً باعث نشت و سرانجام در مجموع [استفاده حداقلی و نشت] کاهش فشار مورد نیاز برای عملکرد صحیح می ‌شود.

• کپسول‌ های آتش ‌نشانی در طول عمرشان نیاز دارند تا به صورت دوره‌ ای مجدد شارژ شوند، حتی اگر از آنها استفاده نشده باشد. هردو کد استاندارد NFPA10 برای کپسول ‌های آتش ‌نشانی قابل حمل و راهنما های خدمات سازنده ‌ها برسی ‌های درونی و شارژ مجدد به صورت دوره ‌ای را ضروری کرده ‌اند. برای اکثر کپسول ‌های آتش‌ نشانی شیمیایی خشک فشار ذخیره ‌شده، که معمولاً استفاده می ‌شوند این برسی‌ های درونی و شارژ مجدد پش از شش و دوازده سال از تاریخ تولیدی که روی کپسول‌ آتش ‌نشانی نوشته شده، ضروری است.

• کپسول ‌های آتش ‌نشانی نیاز دارند تا به صورت درونی نیز برسی یا مجدد شارژ شوند، به دلیل آسیب یا دیگر عوامل محیطی که باعث می ‌شود آنها کم ‌فشار و تخلیه شوند.

 

شارژ کپسول آتش نشانی

 

 چگونه مقیاس یا درجه [فشار] کپسول‌ آتش ‌نشانی را برسی کنیم؟

شما باید حداقل یک بار در ماه یک معاینه سریع از کپسول‌ آتش ‌نشانی انجام دهید، و یکی از مهم ‌ترین عوامل که در معاینه برسی می ‌شود، درجه فشار است. این درجه به شما خواهد گفت که واحد تخلیه نشده، بیش از حد شارژ شده، یا در ناحیه عملیاتی است. شما می ‌خواهید برای استفاده بهینه عقربه در ناحیه سبز قرار بگیرد.

 

فرآیند شارژ مجدد کپسول آتش‌ نشانی چیست؟

شارژ کپسول آتش ‌نشانی بهتر است که توسط [شخص] حرفه ‌ای آموزش ‌دیده اجرا شود. شرکت ‌های محافظت در مقابل آتش ابزار آلات، آموزش و دانش مورد نیاز را دارند تا تضمین کنند که کپسول آتش نشانی شما در حداکثر [یا بهترین] حالت کاری است و به درستی با ماده خاموشگر صحیح دوباره پر شده است.
در اینجا همان چیزی که می ‌توانید توقع داشته باشید هنگامی که کپسول‌ آتش‌ نشانی شما مجدد شارژ می ‌شود، وجود دارد. این یک راهنما برای اینکه چگونه یک کپسول آتش ‌نشانی را مجدد شارژ کنیم، نیست، اما یک مرورکلی است تا شما بتوانید فرایند را درک کنید.

• ابتدا، [فشار] کپسول آتش ‌نشانی کاملاً تخلیه می ‌شود و ماده [خاموش کننده] از سیلندر پاک می‌ شود.

• شیر تخلیه از سیلندر جدا می‌ شود.

• مجرا و لوله سیفون از شیر برداشته می ‌شود و گردن [میله] و فنر شیر جدا می ‌شوند .

• تکنسین شیر را تمیز می ‌کند، حلقه O شکل گردن شیر را تعویض می ‌کند، و به صورت بصری داخل و خارج واحد را برای نشانه‌ های آسیب برسی می ‌کند.

• پس از تمیز ‌شدن، شیر با یک گردن [میله] جدید نصب شده، سرهم می ‌شود تا از به درستی چفت شدن و اجتناب از کاهش ‌فشار‌ها در آینده اطمینان حاصل شود.

• ماده خاموش کننده (آب، کربن دی اکسید، ماده شیمیایی خشک، و غیره.) از لحاظ وزنی به مقدار مناسب برای اندازه واحد و همان طوری که در دستورالعمل شارژ مجدد آن واحد مشخص شده، پر می ‌شود.

• واحد با گاز فشرده شده مجدد تحت فشار قرار می ‌گیرد و به فشار ضروری برای آن واحد همان طور که در دستور العمل شارژ مجدد نوشته شده، می رسد.

• تکنسین یک آزمون نشت را انجام می ‌دهد تا نشانه‌ های نشت را برسی کند و [در صورت لزوم] نازل یا شیلنگ تخیله را دوباره نصب کند.

• کپسول آتش ‌نشانی دوباره وزن می ‌شود تا بودن وزن کل در میان تولورانس نشان داده شده توسط سازنده، تایید شود.

• پلمپ جدیدی روی ضامن (پین ایمنی) نصب می‌ شود و یک برچسپ شارژ مجدد جدید به واحد چسپیده می‌ شود که هر برچسپ نشان‌ دهنده وزن کل واحد و مشخصات شناسایی تکنسینی که کار را کامل کرده، است.
یکی از ساده‌ ترین راه ‌هایی که به محافظت از خانه یا کسب‌ و ‌کار در برابر مراحل اولیه آتش ‌سوزی کمک می ‌کند این است که مطمئن شوید کپسول‌ های آتش‌نشانی تان به درستی شارژ و نگهداری شده ‌اند.

 

شارژ کپسول آتش نشانی

نکاتی که باید راجع به شارژ کپسول های آتش نشانی بدانید:

اولین نکته این است که کپسول های آتش نشانی هر یک سال یکبار باید شارژ و سرویس شود، در صورتی که مایلید بدانید تاریخ شارژ بعدی چه زمانی است به کارت یا برچسب متصل به کپسول دقت کنید.

نکته ی بعدی این است که اگر شما حتی یکبار از کپسول آتش نشانی خود استفاده کرده باشید، باید حتما برای شارژ مجدد اقدام کنید. از طرفی اهمیتی ندارد که چه میزان از حجم آن باقی مانده، زیرا کپسول های آتش نشانی بعد از یک بار استفاده شدن دیگر آن فشار و قدرت کافی جهت خاموش کنندگی را نخواهند داشت.

در بررسی های مورد نظر وضعیت ظاهری کپسول آتش نشانی را چک نمایید تا اگر مشکلی مانند: شکستگی، زنگ زدگی، خوردگی خراب شدن، خوردگی یا شکستن اهرم و… را مشاهده کردید نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

اگرمحل زندگی شما شرایط آب و هوایی خاصی دارد باید توجه داشته باشید که کپسول های آتش نشانی شما باید درزمان کوتاه تری مورد بررسی های مورد نیاز قرار بگیرند.

سیم پلمپ کپسول آتش نشانی باید به نحوی باشد که بتوان در زمان وقوع حادثه آن را به راحتی پاره کرد.

هر دو سال یک بار باید کپسول های آتش نشانی را برای تست هیدرواستاتیک از جعبه آتش نشانی خارج کرده و به مراکز معتبر تست و شارژ کپسول آتش نشانی ببرید.

به یاد داشته باشید پلمپ کپسول آتش نشانی نباید باز شده باشد و اگر باز شده بود نسبت به شارژ مجدد آن اقدام کنید.

لیست قیمت شارژ کپسول آتش نشانی

وزن کپسول هزینه گاز و اجرت هزینه پودر جمع کل (تومان)
1 کیلویی 9.000 5.000 14.000
2 کیلویی 12.000 10.000 22.000
3 کیلویی 13.000 15.000 28.000
4 کیلویی 14.000 20.000 34.000
6 کیلویی 15.000 30.000 45.000
12 کیلو گرمی 22.000 60.000 82.000
25 کیلو گرمی 45.000 125.000 170.000
50 کیلو گرمی 70.000 250.000 320.000
100 کیلو گرمی 100.000 500.000 600.000
250 کیلو گرمی 150.000 1.250.000 1.400.000

لیست قیمت شارژ کپسول آتش نشانی co2

وزن کپسول قیمت گاز اجرت شارژ کپسول جمع کل (تومان)
2 کیلویی 7.800 10.700 18.500
3 کیلویی 11.700 12.800 24.500
4 کیلویی 15.600 14.400 30.000
5 کیلویی 19.500 15.500 35.000
6 کیلو گرمی 23.400 26.600 50.000
10 کیلو گرمی 39.000 27.000 66.000
12 کیلو گرمی 46.800 33.200 80.000
30 کیلو گرمی 117.000 53.000 170.000
6 لیتری آب و گاز 10.000 13.000 23.000
10 لیتری آب و گاز 10.000 18.000 28.000
50 لیتری آب و گاز 22.500 58.000 80.500

لیست قیمت شارژ کپسول آتش نشانی پودر و گاز

وزن کپسول هزینه گاز و اجرت هزینه پودر جمع کل (تومان)
1 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
2 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
3 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
4 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
6 کیلو گرمی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
12 کیلو گرمی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
25 کیلو گرمی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید

لیست قیمت شارژ خاموش کننده بیوورسال

وزن کپسول هزینه گاز و اجرت هزینه پودر جمع کل (تومان)
1 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
2 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
3 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
4 کیلویی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
6 کیلو گرمی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
12 کیلو گرمی  تماس بگیرید  تماس بگیرید  تماس بگیرید
شارژ کپسول آتش نشانی

 هفت مرحله فرایند پیمانکار ها که در بازرسی کپسول آتش نشانی پیروی می شود:

 

در اینجا ۷ مرحله که ما در طی بازرسی کپسول آتش نشانی پیروی می‌کنیم هستند.

مرحله اول: بازرسی بیرون سطح کپسول آتش نشانی شما

پیش از اینکه مستقیم به حقایق بازرسی بپردازیم، اطمینان از قسمتهای حال حاضر و سالم اهمیت دارد. این وسایل شامل شیلنگ، نازل، برچسب امنیت شماره شناسایی، محافظت یا برچسب بازرسی شماره شناسایی امنیت و درجه. خرید کپسول آتش نشانی بدون همه این قسمت های کاری هیچ است!

مرحله دوم: بررسی برچسب حفاظت و بازرسی

سپس ما بررسی می کنیم که کپسول آتش نشانی برچسب بازرسی یا محافظت دارد. ما بررسی می کنیم که کپسول آتش نشانی بر مبنای ماهانه بازرسی شده است و اینکه هیچ بازرسی طی ماه جاری انجام نشده باشد. همه کپسول های آتش نشانی این برچسب را ندارند زیرا برخی از صاحبان‌، پرونده سوابق نگه می دارند.

مرحله سوم:سطح سبز (شارژ کپسول)

در حالی که ممکن است این موضوع مانند منبع گلف به نظر برسد، همچنین مرحله لازم در بازرسی یک کپسول آتش نشانی نیست. درجه باید عقربه ای داشته باشد که به سطح سبز اشاره کند. این موضوع به ما اجازه می دهد که بدانیم کپسول آتش نشانی به طور کامل شارژ شده و آماده عمل کردن است. اگر پیکان مکان دیگر را نشان دهد، احتمالاً نیاز است شارژ کپسول آتش نشانی دوباره انجام گردد.

مرحله چهارم:شماره شناسایی

شماره شناسایی باید به کار گذاشته شود تا کپسول آتش نشانی به طور تصادفی در حالیکه بازرسی می شود نشود. ممکن است شما کپسول آتش نشانی داشته باشید دارای شماره شناسایی امنیت پلاستیکی باشد تا از افتادن شماره شناسایی نگهداری کند، اما با وجود این، از آنجایی که شماره شناسایی شما گم نمی شود یا بی جا نیست، کپسول آتش نشانی شما باید خوب کار کند.

مرحله پنجم: سنگینی

همه مراحل پیشین می‌توانند آزمون را بگذرانند، اما اگر کپسول آتش نشانی شما خالی است، ما مشکل داریم. برای اطمینان از پر بودن کپسول آتش نشانی تان، ما آن را برمی داریم تا سنگینی وزن ماده درون آن را حس کنیم. اگر حرکت ماده را حس نکنیم، می تواند نشان دهنده این باشد که دستگاه تان کهنه و خالی است. در هر صورت، ما باید بدانیم کپسول آتش نشانی شما باید جایگزین شود.

مرحله ششم: بررسی برای فرورفتگی ها و صدمات

آنچه در سطح اتفاق می افتد در بازرسی یک کپسول آتش نشانی اهمیت دارد‌. اگر هر فرورفتگی، فرسودگی، شکستگی، ‏ یا هر نوع صدمه فیزیکی مشاهده کنیم، به طور هدف نشان دهنده این است که شما نیاز به دستگاه جدیدی دارید. تعمیر کپسول آتش نشانی حتی با فرورفتگی کوچک می تواند تا حد زیادی خطرناک باشد، بستگی به چگونگی واکنش دستگاه دارد.
بیایید از انفجار با همه هزینه‌های پیشگیری کنیم، آیا این کار را خواهیم کرد؟

مرحله هفتم: بررسی لوله آتش نشانی و برچسب

در طی این مرحله، ما بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم لوله آب آتش نشانی هیچ فرو رفتگی یا شکستگی نداشته باشد. ما لوله آتش نشانی که باعث شود کپسول آتش نشانی شما تعمیر نشود نمی‌خواهیم, بنابراین هر صدمه ای یافتیم، لوله آتش نشانی نیاز به جایگزینی دارد. همچنین مهم است که دستورالعملهای تعمیر در بیرون کپسول آتش نشانی خوانا باشند، اگر خوانا نیستند، وقت آن است تا کپسول آتش نشانی تان را جایگزین کنید.

 

اگر فکر می کنید دلیلی برای بازرسی از کپسول آتش نشانی  دارید اجازه دهید حرفه ای ها بیایند و نگاهی به آن بیاندازند. امروز برای قرار ملاقات با ما تماس بگیرید!

اینماد