آب آتش‌ نشانی

آب آتش‌نشانی نباید برای این دسته از آتش‌ها استفاده شود پیام بگذارید

هنگامی‌که افراد به فکر اطفای حریق می‌افتند، عموماً ذهنشان به سمت آب آتش‌نشانی می‌رود. با این حال، در برخی موارد، استفاده از آب آتش‌نشانی می‌تواند بیشتر از فایده داشتن، ضرر برساند.

در این مقاله به بررسی انواعی از آتش که برای خاموش کردنشان نباید از آب آتش‌نشانی استفاده کرد و نیز موقعیت‌های مناسب استفاده آن خواهیم پرداخت.

آب آتش‌نشانی باید برای مواد طبیعی از جمله چوب در حال سوختن، کاغذ یا محصولات نساجی بکار گرفته شود. این موارد آتش کلاس 1 شناخته می‌شوند.

در عوض، استاندارد ملی بریتانیا توصیه می‌کند که در این موارد از ترکیبی از آب آتش‌نشانی و نوع دیگری از کپسول آتش‌نشانی استفاده شود تا انواع دیگری از آتش که با آب خاموش نمی‌شوند را پوشش دهد. مثلاً، ممکن است در محل کارتان برای آتش‌سوزی‌های الکتریکی از کپسول آتش‌ نشانی کربن دی اکسید و برای چربی‌ها و روغن‌های پخت‌وپز از یک ماده شیمیایی مرطوب استفاده کنید.

از آب استفاده نکنید

از آب آتش‌نشانی در موارد آتش‌سوزی الکتریکی یا هر نوع آتش‌سوزی‌ای که مایعات اشتعال‌پذیر در آن دخیل است، استفاده نکنید. از آن‌جایی که هر دانشجوی علومی خواهد گفت، آب این شرایط را تشدید می‌کند.

در صورتی که روی آتش الکتریکی آب بپاشید، ناآگاهانه یا ناخواسته، به برق‌گرفتگی خود کمک می‌کنید.

در صورت وجود مایع اشتعال‌زا، آب آن را خاموش نخواهد کرد، بلکه تنها به گسترش آن کمک می‌کند. آب باعث می‌شود تا مایع مشتعل به سرعت گسترده شده و آسیب بیشتری وارد کند که در حقیقت موجب پراکنده و شعله‌ورتر شدن آن می‌شود.

از همین رو، ضروری است تا در کنار آب آتش‌نشانی از دیگر کپسول‌های آتش‎‌نشانی نیز استفاده کنید.

روی همه کپسول‌های آتش‌نشانی برچسب‌های مشخصی وجود دارد که تعیین می‌کند به چه منظور و چگونه استفاده می‌شوند، بنابراین ضروری است بدانید که در مواقع اضطراری از کدامیک استفاده کنید. به همین خاطر است که باید به کپسول‌های آتش‌نشانی علامت مخصوصی بزنید. این کار توصیه‌های واضح و کوتاه ارائه می‌دهد.

انتخاب درست

برای کار درست به کپسول آتش‌ نشانی درست احتیاج دارید. در محل کار، دو نوع محتمل از آتش که احتمالاً با آن روبه‌رو خواهید شد، آتش‌سوزی مواد (مقوا، کاغذ و غیره) و الکتریکی است.

از همین رو، در این مثال، احتمالاً برای مهار آتش مواد از آب آتش‌نشانی و برای مهار آتش الکتریکی از کپسول آتش‌ نشانی کربن دی اکسید استفاده می‌کنید.

سایر کپسول‌ها بسته به خطری که در محل کار شناسایی می‌شود، مورد نیاز هستند. به ناچار، در یک محیط صنعتی خطرهای احتمالی بیشتری و نیز انواع متفاوت‌تری از خطر آتش وجود دارد.

مثلاً، در محیطی که از لیتیم یا سایر فلزات استفاده می‌کنید، کپسول آتش‌نشانی پودر فلزات مناسب خواهد بود؛ چراکه دقیقاً برای این نوع آتش طراحی شده است.

بهترین راه برای تشخیص آنکه از مناسب‌ترین کپسول آتش‌ نشانی استفاده می‌کنید آن است که فرد باتجربه‌ای دستگاه ارزیاب خطر آتش را به همراه داشته باشد که تمام خطرات موجود را شناسایی و مراحل درست برای مقابله با آن را با جزئیات بیان کند.

تشخیص آنکه از مناسب‌ترین کپسول آتش‌ نشانی

قانون

از اکتبر 2006 به طور قانونی از شرکت‌ها خواسته شده که از کپسول آتش‌ نشانی استفاده کنند. اگرچه این به آن معنا نیست که صرفاً چیزی در دست داشته باشید که لیست لوازم ضروری‌تان کامل شود، همانطور که ثابت کردیم اگر آب آتش‌نشانی را برای آتش‌هایی که نباید از آن استفاده کرد، بکار بگیریم، می‌تواند بیش از آنکه مفید باشد ضرر برساند. بنابراین مهم است که کپسول آتش نشانی درستی خریده و استفاده کنید.

به همین دلیل ضروری است که مشخصات محصول بادقت مطالعه شود و نیز اطمینان حاصل کرد که از مناسب‌ترین نوع کپسول آتش‌نشانی استفاده می‌کنید که مطابق با نیازهای به‌خصوصتان باشد و امنیت خودتان، کارمندانتان و هرکسی که از شرکتتان بازدید می‌کند را تضمین کند.

امتیاز دهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینماد