مقالات

8 ابزار لازم به هنگام آتش سوزی در خانه

8 ابزار لازم به هنگام آتش سوزی در خانه

8 ابزار لازم به هنگام آتش سوزی در خانه

 

آیا با استفاده از تجهیزات مناسب برای مقابله با آتش سوزی، خانه خود را در مقابل آتش سوزی ایمن کرده اید؟ ایمنی خانۀ خود در مقابل آتش سوزی را چگونه کنترل و حفظ می کنید؟
این سوالات ممکن است کمی احمقانه به نظر برسند؛ گرچه تعداد بسیاری از مردم یک خاموش کننده آتش را از نزدیک ندیده اند. در این جا 8 ابزار لازم به هنگام آتش سوزی در خانه که به آن نیاز دارید را به شما آموزش می دهیم.

بله، منظور  از لوازم آتش نشانی همان خاموش کننده آتش است که همیشه آمادۀ خدمت رسانی در هنگام آتش سوزی است؛ خاموش کننده حتی وقتی که شما در آرامش هستید، لایق نگاه جامع شما است؛ هنگامی که یک آتش سوزی بزرگ به‌وجود می‌آید، تنها کاری که باید انجام بدهید استفادۀ سریع از آن است؛ بیایید این مورد را که وظیفۀ سنگینی برعهده دارد، بررسی کنیم.

اگرچه امروزه تکنولوژی های زندگی هوشمند به سرعت در حال پیشرفت است، اما در میان تمامی تجهیزات ایمنی، ایجاد ایمنی آتش سوزی در خانه یکی از مهم ترین کارها است.

مهم ترین دلایل، مربوط به سطح توجه، دانش و توانایی در مواجه شدن با آتش سوزی است که این موارد مهم تر از تجهیز کردن خانه با ابزار ایمنی پیشرفته است، زیرا آتش سوزی یک دانش است؛ آتش هنگامی رخ می دهد که سه عامل گرما، سوخت و اکسیژن با یکدیگر ترکیب شده و مثلث آتش را تشکیل می دهند؛ اگر حتی یکی از این عوامل نباشند، آتش سوزی رخ نمی دهد، بنابراین به همین علت پیشگیری همیشه بهتر از مبارزه با آتش است.

با این حال همۀ ما می دانیم که ابزار پیشرفته، همیشه موثر نیستند و به تنهایی نمی توانند در برابر آتش مقاومت کنند؛ حتی ممکن است در هنگام آتش سوزی، این ابزار باعث شعله ور شدن آتش شوند.

به همین دلیل در این مقاله به شما انواع ابزار های مقابله با آتش سوزی را معرفی می کنیم و همچنین نحوۀ استفاده از آن ها را نیز آموزش می دهیم تا با استفاده از آن ها خانۀ دوست داشتنی خودتان، زندگی خانواده‎ تان و همچنین موارد ارزشمند زندگی تان را نجات دهید.
1. درهای ضد آتش
این درها به صورتی طراحی شده اند که می‌توانند زندگی ارزشمند افراد را نجات دهند؛ با این درها در یک اتاق ایمن زندگی می کنید و این درها بخش مهمی از سیستم ایمنی آتش در خانه هستند؛ درهای ضد آتش در ابتدا به صورت فعال آتش را مهار می کنند و سپس جان افراد خانواده را نجات می دهند.

این درها از مواد جامد، ترکیبات چوبی و صفحات کتان با آب بندی خاصی تهیه می شوند؛ به خوبی قالب گیری شده اند و اجازه عبور آتش را نمی دهند؛ همچنین در مقابل آتش، دود و گرما در هر مسیری مقاومت می کنند.
درهای عادی خیلی سریع آتش می گیرند، اما درهای ضد آتش در مدت زمان طولانی تری آسیب می بینند؛ در واقع درهای ضدآتش با 30دقیقه تاخیر آتش می گیرند؛ در این مدت زمان افراد می توانند از محل آتش سوزی فرار کنند و اشیا ارزشمند را از اتاق های مجاور آتش سوزی بردارند.

شما در هر کدام از اتاق های خانه می توانید ایمن باشید، هر در یک خروجی برای مقابله با آتش است. متاسفانه کسی به اهمیت درهای ضد آتش برای مقابله با مرگ های غیر قابل بازگشت و از دست دادن ثروت، توجه نمی کند.

2. کپسول های آتش نشانی
یک کپسول آتش نشانی یک دستگاه قرمز و کاربردی است که در هر مرحله از ساختن ساختمان خود می توانید از آن استفاده کنید.

3. آب پاش آتش
در سراسر دنیا، سیستم اطفا, حریق اتوماتیک بسیار معروف است و می تواند زندگی خانواده شما را نجات دهد؛ این مورد مقرون به صرفه نیز می باشد. به عنوان یک ابزار در دسترس برای مهار آتش، آب پاش می تواند به صورت مستقیم از ما در مقابل آتش دفاع کند. در این ابزار با استفاده از قدرت آب متصل به یک لوله و یا پخش آب زیاد، آتش مهار می شود.

4. لولۀ آتش نشانی
لولۀ آتش نشانی یک لوله طولانی و بلند است که با فشار زیاد آب، آتش سوزی های بزرگ را مهار می کند. طول استاندارد لولۀ آتش نشانی، 100فوت و یا 30.48متر است؛ نگهداری این لوله‌ ها به شکل حلقه، باعث می شود که در عملیات سریع آتش نشانی، به راحتی باز و بسته شود.

5. شیر آتش نشانی
شیر آتش نشانی به عنوان یک پمپ استفاده می شود که در یک مکان نصب شده و منبع بسیار مناسب و قابل اعتمادی برای ذخیرۀ آب آتش نشانان می‌ باشد.
این روش یکی از اجزا, فعال و موثر برای محافظت از خانه و مهار آتش سوزی است؛ این ابزار نام های جایگزین دیگری مانند پمپ آتش، پریز آتش و یا به سادگی «پمپ» نام دارد.

6. مهار کنندۀ شعله
مهار کنندۀ شعله یک مادۀ شیمیایی است که شعله های آتش را با استفاده از شن مهار می‌ کند، اما در عملیات خاموش کردن آتش بسیار بهتر از شن عمل می کند. این ابزار با یک سطل آتش نشانی استفاده می شود که یک سطل 10لیتر از این ماده را تحمل می کند. بهتر است که از مواد قابل اشتعال استفاده کنید.

7. سطل آتش‌ نشانی
سطل آتش‌ نشانی برای مبارزه با آتش سوزی، بسیار مشهور و مورد توجه است؛ شما می توانید داخل آن را با مهار کننده شعله، شن آتش و یا آب ساده پر کنید تا آتش های ابتدایی را مهار کنید.

یک سطل قرمز که بر روی آن نوشته شده «آتش»، تنها یک وسیلۀ ضروری برای مقابله با آتش نیست، بلکه این پیام را به بیننده می دهد که از خطرات آتش سوزی آگاه باشید؛ این سطل ها به شما یادآوری می کنند که در هنگام آتش سوزی چه کاری باید انجام دهید؛ در واقع این سمبل این پیام را می دهد که چگونه با عناصر آتش که هر روز با آن‌ها سروکار داریم، ایمن باشیم.

8. روکش آتش
روکش آتش یکی دیگر از ابزارهای مهم برای مبارزه با آتش است که می تواند آتش را در مراحل اولیه از بین ببرد؛ این ابزار یک ابزار مهم برای ایمنی آتش در خانه است. همچنین در مبارزه با آتش های ابتدایی بسیار مقرون به صرفه است. اگر یک پتوی آتش در خانه ندارید، می توانید یک ست کامل آشپزخانه تهیه کنید. اندازه های مختلفی از این پتو ها در دسترس هستند که ما را از نگرانی وقوع آتش ناگهانی، حفظ می کنند.

امتیاز دهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *